O Botswaně

Základní informace o Botswaně

Předtím než se rozhodnete vycestovat do Botswany, Vás jistě zajímá hned několik důležitých informací o této zemi. Botswana je vnitrozemní stát na jihu Afriky a je jedním z nejstabilnějších států Afriky. Jedná se o bezpečnou turistickou destinaci.

Hlavním městem Botswany je Gaborone. V celé zemi žije zhruba 2 mil. obyvatel a domluvíte se setswanštinou nebo anglicky. Převažuje zde křesťanství, ale setkáte se tu s několika lidovými náboženstvími. Měnou je Botswanská pula (BWP), jedna pula se dělí na 100 thebes. Jedna Botswanská pula jsou v přepočtu zhruba dvě české koruny.

 

Často kladené dotazy:

Jak dlouho se letí do Botswany?

Do Botswany se létá přes Johannesburg, tzn. při letu z Prahy je nutné přestupovat 2x. Většinou se vylétá odpoledne / večer a letí se přes noc s ranním přípojem z Johannesburgu do Maun nebo Victoria Falls. Z Vídně je možné letět s jedním přestupem přímo do Victoria Falls, odkud často naši klienti cestu po Botswaně začínají. Přelet z Johannesburgu do Botswany trvá cca 1h40min, z Kapského města 2hod. Celkově na cestě strávíte cca 17hod.

Jsou nutná víza do Botswany?

Do Botswany víza nejsou pro české ani slovenské občany potřeba. Pro vstup do země je nutný cestovní pas s dobou platnosti alespoň 6 měsíců po vypršení pobytového povolení. Pro občany ČR platí bezvízový styk pro pobyt v délce max. 90 dní během jednoho roku. Upozorňujeme, že informace o vízech se mohou měnit. Před cestou doporučujeme kontaktovat příslušnou ambasádu. Při vstupu do Zimbabwe se platí vízum na místě.

Jak je to s očkováním?

Žádné povinné očkování v Botswaně není, pouze pokud cestujete z území s výskytem žluté zimnice, pak je nutné očkování proti žluté zimnici (vyžaduje se očkovací průkaz s potvrzením o očkování). Dalšími preventivními opatřeními mohou být antimalarika (doporučujeme Malarone), očkování žloutenky A+B, tetanus. Doporučujeme konzultaci s lékařem.

Je Botswana vhodná i pro děti?

Botswana je ideální destinací pro cestování s dětmi. Je důležité rezervovat Vaši cestu s předstihem, jelikož ne všechny lodže mají rodinné pokoje / stany a ne všechny kempy děti akceptují. My jsme ovšem na cestování s dětmi experti a známe ta nejlepší místa, kam s dětmi vyrazit. Několik málo lodží akceptuje děti bez omezení věku, většina od 6 let výše a některé až od 12 let.

Je v Botswaně bezpečno?

Botswana patří k nejbezpečnějším a nejstabilnějším státům afrického kontinentu. Není zde nutné obávat se kriminality.

Jaká je zde zdravotní péče?

Zdravotní péče je na dobré úrovni, ve větších městech najdete nemocnice, komplikované případy jsou většinou léčeny v Jihoafrické republice.

Jak takový den na safari vypadá?

Vyjížďky za zvěří se podnikají 2x denně. Ráno při východu slunce a odpoledne až do setmění. Ranní vyjížďka začíná okolo 6-7h (dle ročního období), ze které se vracíte okolo 10-11h. Po obědě následuje siesta a po odpoledním čaji, který se většinou koná okolo 15h se vyráží za dalším dobrodružstvím. Dle vybraných lodží a lokací se mohou aktivity lišit a můžete si vybrat např. mezi klasickou vyjížďkou, pěším safari, safari na lodi nebo tradiční safari na kánoi mokoro, či noční vyjížďky. Vřele doporučujeme, pokud vybraná lodže nabízí, přenocování pod širým nebem. Jedná se o bezpečnou aktivitu, na kterou nezapomenete.

Rádi bychom pobyt zakončili na pláži u moře, je to možné?

Ano, je to možné, ovšem je nutné počítat s přenocováním v Johannesburgu. Letecké spoje totiž na sebe nenavazují. Relax na pláži doporučujeme např. v Mozambiku, na Zanzibaru (Pembě či Mafii), Mauriciu či Seychelských ostrovech.

Které období je pro návštěvu nejlepší?

Od května do září v Botswaně téměř neprší a průměrná teplota se pohybuje od 15 °C do 25 °C. Je to nejlepší doba pro návštěvu rezervací, protože divoká zvířata se stahují ke zbytkům vody. Říjen je velmi suchý a horký s teplotami i přes 40 °C V období od listopadu do března je sezóna dešťů s častějšími bouřkami a teplotami okolo 30 °C. V období dešťů (tzn. zeleném období) jsou ceny ubytování nižší, a zvířata v zeleni hůře spatřitelná. Je to ovšem období, kdy v národním parku Makgadikgadi probíhá druhá největší migrace zeber a pakoňů v Africe. Rozhodně doporučujeme!

Doporučujete Botswanu zkombinovat s jinou africkou destinací?

Botswana je krásná země a stojí za to ji důkladně procestovat. Rozhodně doporučujeme nevynechat Viktoriiny vodopády na hranicích Zimbabwe a Zambie. Dobrou volbou je kombinace Botswany s Kapským městem a jeho okolím. Cesty je také možné zkombinovat se Zimbabwe či Namibií pokud máte více času. Aby Vaše cesta po Botswaně byla ideální, doporučujeme pobyt na min. 8 nocí. Ideálních je 10-12 nocí, ale je možné také navštívit např. pouze Okavango deltu na 3 noci.

Je Botswana vhodná destinace na líbánky?

Botswana je ideální destinací pro líbánky. Zažijete zde neuvěřitelná dobrodružství, která nabízí nejromantičtější kempy v Africe a zároveň poskytují klid a soukromí. Většina našich partnerských ubytování nabízí 50% slevy pro nevěsty.

Kolik taková cesta stojí? Prý je Botswana hodně drahá.

Botswana se rozhodla podporovat turismus s nízkým počtem turistů zato s vysokými příjmy. I pro malé lodže jsou koncesní poplatky velmi vysoké. Mnoho lodží se nachází ve velmi odlehlých oblastech a jsou dostupná pouze malými letadly. To ovlivňuje náklady na zásobování, což má za následek i vyšší ceny za ubytování. Navíc typický itinerář v Botswaně zahrnuje několik přeletů mezi lodžemi, což cenu zájezdu výrazně zvýší.

Jedna z variant, jak cenu snížit, je využít několik lodží stejné společnosti a využít tak jejich speciálních nabídek na dlouhé pobyty apod.

Průměrná cena za pobyt v Botswaně (bez mezinárodních letenek) na 7 nocí se pohybuje od 85tis. / osoba v střední sezóně. V ceně jsou ovšem zahrnuté veškeré aktivity včetně safari, místní přelety a all-inclusive stravování.

Jaké aktivity můžu na safari očekávat?

Botswana je zemí s rozmanitou krajinou, která tak nabízí rozmanité aktivity závislé na oblasti, kterou navštívíte. Kromě klasických safari vyjížděk to pak mohou být pěší safari, let vrtulníkem, let balónem, safari na lodi či na mokoro kánoi, setkání s místními členy kmene san, setkání se surikatami, jízda na koni či čtyřkolkách nebo noční safari.

 

Další důvody proč strávit safari dovolenou v Botswaně